"מאחורי הדבש"
פותח את שעריו לציבור הרחב
בחופשות ובימי חול המועד.
הפעילות הבאה למשפחות
תתקיים בעז"ה בחופשת הקיץ.
ימי ושעות הפעילות יפורסמו
בסמוך למועד הפעילות
ילד- 39 ש"ח
מבוגר- 29 ש"ח
לא תתאפשר כניסת עגלות
מומלץ להצטייד במנשא לתינוקות

למידע נוסף לחצו כאן

devorai-box

על הדבורה

דבורת הדבש הינה יצור חברתי. בכל כוורת חיים יחד עד כ-80,000 דבורים. כל הדבורים בכוורת הן אחיות שנולדו מאם אחת – המלכה.

לכל דבורה בכוורת יש תפקיד. חלקן מנקות, חלקן מאכילות את הרימות, יש דבורים שבונות את תאי הדונג, יש דבורים שומרות ודבורים האוספות צוף ואבקת פרחים.

התפקיד נקבע ומתחלף לפי גיל הדבורה.הדבורה עוברת בחייה את ארבעת השלבים: ביצה, רימה, גולם, בוגר. המלכה מטילה את הביצים לתוך תאי הדונג, ולאחר 3 ימים בוקעת רימה מכל ביצה. אורך חיי הרימה, 6 ימים.

בשלושת הימים הראשונים היא מקבלת "מזון מלכות", ובשלושת הימים האחרונים תערובת של צוף ואבקת פרחים. לאחר מכן חותמות הדבורים את התא בכיסוי של דונג, והרימה הופכת לגולם. לאחר 12 יום, בוקעת דבורה. הדבורה מביאה אל הכוורת בכל פעם, פחות מעשירית גרם צוף (מקסימום כ-80 מיליגרם).

אם כן, צנצנת דבש במשקל של ק"ג 1, נאספה ע"י 12,000 גיחות של דבורים לפחות. משקל הדבש בכוורת עשוי להגיע עד כ- 40 ק"ג לעונת אגירה. הדבורה חיה בקיץ 6 שבועות. אם כן, הדבורים שאספו את שפע הצוף באביב, טרחו בעיקר למען הדור הבא.תפקידו היחיד של הזכר, הדבור, הוא הפריית המלכה. בכוורת הוא אינו ממלא שום תפקיד.

לאחר עונת האביב, כאשר אין כבר שפע פריחה בשדות, מגרשות אותו הדבורים מהכוורת, והוא מת ברעב.תפקידה היחיד של המלכה הוא הטלת הביצים. בימי השיא היא מטילה 2,000 – 3,000 ביצים ביממה. הרימה שממנה גדלה המלכה, שווה בתכונותיה לשאר הרימות. היא הופכת להיות מלכה רק בזכות השינוי במזונה – שפע מזון מלכות בכל ששת ימיה. בטבע, הדבורים מתרבות על ידי התנחלות. באביב בונות הדבורים תאים אחדים מוגבהים – מלכונים.

המלכה מטילה לתוכם ביצים, ששוות בתכונותיהן לשאר הדבורים. את הרימות שבוקעות, מאכילות הדבורים במזון מלכות במשך 6 ימים, וחותמות את התאים. בשלב הגולם של המלכות הצעירות, עוזבת המלכה האם את הכוורת, עם כמחצית מאוכלוסיית הדברים, והן בונות את ביתן במקום חדש. המלכה שבקעה ראשונה, הורגת את גולמי המלכות שטרם בקעו, ומולכת בכוורת.

To Top